29 Nisan 2012 Pazar

Dedemin insanları-Çağan Irmak

Ozan, Ege'de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Girit göçmeni dedesi Mehmet Bey nedeniyle arkadaşları onunla "gavur" diye alay etmektedir. Yalnız kalmaktan korkan Ozan, başta dedesi olmak üzere ailesine kızar "Biz Türküz." diyerek onlara kafa tutar.
Ozan'ın dedesi Mehmet Bey, kasaba eşrafından, saygın bir adamdır. Kasaba halkına kol kanat gerer, sorunlarıyla ilgilenip, onlara yardım eder. Hoşgörürsüyle bilinen Mehmet Bey torununun bu durumundan dolayı üzülmekte ve endişe duymaktadır. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken, ailesi zorla topraklarından kopartılmış, mübadeleyle Girit'ten göçmüşlerdir. Mehmet Bey'in en büyük arzusu ölmeden evvel doğduğu toprakları görebilmektir. Bu özlemle sık sık içinde mektuplar olan şişeleri Ege'nin mavi sularına bırakmaktadır.
DEDEMİN İNSANLARI, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere, bir defa daha ama bu kez farklı bir yerden bakacaksınız.
www.dedemininsanlari.com

Çağan Irmak iyi ki varsın... 

Yönetmenliğini anlatışını hikayelerini seviyorum... İstanbul' da doğmama büyümeme ve yaşamama rağmen İzmir'i seviyorum... Hikayelerinin Ege kokmasını seviyorum :)

ve bence film MÜKEMMEL !!!
Çağan Irmak'ın artık klasikleşmiş bir oyuncu kadrosu var ve onlar iyi ki varlar. 
Film böyle çekilir! duygu böyle geçirilir insana!  demek geliyor içimden... Ben öyle sulu göz her filmde şarıl şarıl ağlayan bir insan değilimdir ama bu filmde bir karne sahnesi var kiiii beni benden aldı.. Sanırım orası kopma noktası filmin.. 
Bu filmi sinema da izlemediğim için deli gibi pişmanım nasıl yaptım bu hatayı bilmem 
Filmin detaylarını vermeyeceğim sadece ve sadece İZLEYİN ve izlerken de filmi yaşayın derim 
Çağan Irmak kadar övgüyü hak eden Çetin Tekindor' a da iyiki varsın diyorum ... muhteşemsin...

Sonsöz
Filmin son sahnelerinin abartı olduğunu düşünebilirsiniz nitekim ben öyle düşündüm sonra da bilmediğim bir toplum bilmediğim yerdeki insanlar hakkında nasıl böyle bir düşünceye kapıldığım için kendime kızdım... Yönlendirilmek ve başkalaştırmak... Bu düzeni yapan da insanlar yıkacak olan da... Belki de öyledir tavırlar, gidip görmek lazım :)