12 Ağustos 2011 Cuma

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

 

"Sevgi neydi? Sevgi emekti?"


Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı başrollerini Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in oynadığı, Cengiz Aytmatov'un unutulmaz eseri 'Kırmızı Eşarp'tan sinemaya aktarılan 'Selvi Boylum Al Yazmalım', 1977 yılından sonra ilk defa yeniden çekiliyor.

Ancak bu defa dizi olarak  izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Ay Yapım'ın Atv için çekeceği dizide Türkan Sultan'ın oynadığı Asya'yı Özge Özpirinçci, Kadir İnanır'ın İlyas karakterini de 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde Hürrem Sultan'ın sevgilisi ressam Leo rolüyle dikkatleri üzerine çeken Seçkin Özdemir ve Ahmet Mekin'in oynadığı Cemşit'i ise Barış Falay oynayacak.


Bu filmi dizi olarak görmek içimde bir garip hisler uyandırdı. Film insanın içine o kadar işleyn diyologlarla o kadar başarılı bir oyunculukla akıllara ve en önemlisi gönüllere kazınmış durumda ki gerçekten dizi olarak başarılı olabilir mi bimiyorum.

Önyargılı  davranmak istemesem de sanırım bazı şeyler o kadar özel ki onlara dokunmamak gerekiyor.


Ayrıca oyuncu seçimleri de çok doğru gelmedi bana..Daha dizi bile başlamadı bune şimdi diyebilirsiniz... Ama istemeden karşılaştıma yapıyorum.. Özge Özpirinççi yerine daha başka bir isim olsa mesela Fahriye Evcen daha bir yakışırdı gibi geliyor bu diziye... Türkan Sultan'ın bakışlarıyla verdiği anlamları sanki biraz daha iyi verebilir gibi geliyor...Erkek oyuncu seçimi için isim bile bulmakta bile güçlük seçiyoum... Kadir İnanır'ın verdiği gibi bazen hırçın bazen aşık bazen romantik bazen duygusuz ve bencil bir adam karakteri... Kim oynar ki... İnanın aklımda şekillenen tek isim yok...Belkiiii ...yok yok bulamıyorum...

Tek içime sinen isim Barış Falay sanırım... Hangi rolü üstüne geçirdiyse takım elbise gibi üstüne oturdu ve hep konuşuldu...

Dizinin jeneriğinden anladığımız kadarıyla kostümler modernize edilmiş... Acaba konu da mı modernleşti dersiniz ?

Müziğiyle bile kült olmuş  herkesin içine işleyen bu filmin dizi versiyonu umarım iki bölümlük olmaz..

Sonuç olarak büyük hayaller büyük emeklerle çekilen bu diziye başarılar dilerim. İnşallah yanılan ben olurum...

picole 12.08.2011